12/7/2022

Projektowanie zdalne — kogo łączy z samymi korzyściami?

Projektowanie zdalne nie jest niczym nowym i zaskakującym dla architektów, jednak ostatnie lata sprawiły, że zyskuje ono na popularności. Całość kontaktu, konsultacje, briefing, prezentacja idei oraz konceptu odbywa się za pomocą poczty elektronicznej, telefonu lub komunikatorów internetowych.

Projektowanie zdalne nie jest niczym nowym i zaskakującym dla architektów, jednak ostatnie lata sprawiły, że zyskuje ono na popularności. Całość kontaktu, konsultacje, briefing, prezentacja idei oraz konceptu odbywa się za pomocą poczty elektronicznej, telefonu lub komunikatorów internetowych.


Pandemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia sprawiły, że praca i współpraca zdalna zostały zaakceptowane przez większość branż. Eksperci oraz klienci zmuszeni byli szybko przystosować się do nowych warunków. W przypadku realizacji projektów architektonicznych zdalna forma ich realizacji zdarzała się często, także w erze „przed covidowej”. Jednakże niemal powszechna aprobata i zrozumienie dla kontaktu z wykonawcą projektu online tylko usprawniło i polepszyło wspomniany proces. 

Czy jednak korzystanie z projektowania zdalnego jest dobrym rozwiązaniem dla każdej osoby, która marzy o nowej aranżacji przestrzeni? Kto chętnie korzysta i tym samym czerpie liczne korzyści z projektowania zdalnego? W niniejszym artykule spróbujemy, jak najprecyzyjniej odpowiedzieć na to pytanie, bazując na naszych własnych doświadczeniach z klientami.


Zabiegani i ceniący sobie każdą minutę


Zdalne projektowanie oznacza dużą oszczędność czasu. Dzięki niemu unika się dojazdów, stania w korkach, trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego w zatłoczonych miastach. Forma zdalna jest bardzo wygodna zwłaszcza dla osób, które żyją w pędzie, mają sporo obowiązków rodzinnych, na przykład związanych z opieką nad dzieckiem lub osobą starszą. Kontakt online sprawia, że obu stronom, zarówno projektantowi, jak i klientowi łatwiej dopasować odpowiednią dla siebie godzinę. Maila z propozycjami klient odbiera o dowolnej godzinie, w dowolny dzień tygodnia. Ma przy tym więcej czasu na refleksję, ocenę, czy jest to dokładnie to, czego potrzebuje się w aranżacji swojej przestrzeni. Gwarantuje to także dłuższą chwilę pogłębiony feedback. Projektowanie zdalne jest zatem czymś, co pozwala na perfekcyjne dostosowanie procesu realizacji do personalnego kalendarza każdej osoby.


Wychodzący z założenia, że dobra współpraca nie ma granic


W przypadku projektowania zdalnego nieważne jest miejsce zamieszkania ani klienta, ani architekta. Dzięki komunikacji online na temat projektu osoby żyjące w różnych częściach Polski mogą korzystać z usług osób zza granicy lub odwrotnie. Przykładowo, klient mieszkający w innej części świata i preferujący kontakt w rodzimym języku, będzie czuł się bardziej komfortowo, wybierając polskie studio architektoniczne. Architekci mogą natomiast swobodniej decydować się na czasową lub stałą emigrację, nie zważając na kwestię obecności w wybranych przez nich celach podróży, ośrodków Polonii.

Panie i Panowie domu oraz każdego etapu projektu


Projektowanie zdalne docenią osoby, które uwielbiają mieć pełną kontrolę nad realizacją projektów, zwłaszcza tych, wpływających na ich codzienność. Projekty zdalne dają możliwość wygodnego decydowania o tempie prac wykończeniowych w swoim mieszkaniu. Klient wybiera, w jaki sposób przebiegały będą poszczególne etapy, dopasowuje do budżetu i aktualnego stanu swojego portfela, wygodnie żongluje pozycjami na liście z zakupami w zależności od swoich potrzeb. Naturalną pochodną projektowania zdalnego jest także kwestia braku nadzoru architekta nad wykonaniem wybranej i zaakceptowanej przez klienta koncepcji. Poza odpowiedzialnością za pomiary, która leży po stronie nabywcy projektu, klient weryfikuje też, czy wybrana przez niego ekipa wykonawców rzetelnie podchodzi do swoich zadań, postępując zgodnie z założeniami projektowymi. Dla osób, które czują się zdecydowanie lepiej, mając wgląd w każdy etap prac, dysponują, chociaż podstawową wiedzą z zakresu remontów i nie wyobrażają sobie stale w nich nie uczestniczyć, osobisty nadzór projektu będzie dobrym rozwiązaniem. Projektowanie zdalnie to też znakomita opcja dla tych klientów, którzy czerpią sporą przyjemność z wizyt w sklepach z wyposażeniem wnętrz, lubią wybierać i koordynować zamówienia własnego sprzętu lub mebli. Warto jednak dodać, że projektanci bardzo często gwarantują wsparcie w wyborze i zakupie elementów aranżacji w sklepach online.


Ceniący sobie mniejsze koszty


Na koniec warto dodać oczywistą nie oczywistość. Projektowanie zdalne w znaczącej ilości przypadków jest tańsze niż stacjonarna realizacja projektu. Optymalizacja czasu, elastyczność względem miejsca i wygodna forma kontaktu, a także przede wszystkim zakresu usług po stronie architekta, jaki wiąże się ze zdalnym projektem, z którego przykładowo wyłączone są wspomniane pomiar, wpływa na zmniejszenie ceny za projekt. Klienci, którzy nie chcą rozciągać budżetu, na pewno docenią projektowanie zdalne. 

Jeżeli odnaleźliście się w opisie, którejś z wymienionych kategorii klientów, macie pytania, czy wątpliwości związane z projektowaniem zdalnym, zapraszamy do kontaktu z nami – zdalnie, ale i na miejscu!


Przeczytaj także